Опорний  заклад " Люхчанський ліцей"



Історія нашого ліцею

          Навчання  грамоти в нашому  селі проводилося  вже в ХІХ столітті. При церкві святого Архистратига  Михайла   був сформований клас  кількістю приблизно 30 чоловік. Діти вчилися на основі богослужебних  книг - псалтиру, часослову, вивчали церковний устав

         За часів  панування  Польської  держави заможні селяни  могли здобути кращу  освіту в місті, для  бідних були організовані  класи у звичайних  будинках односельців. Старожили пам’ятають  таку  «хату – школу», власницею якої була пані Аспісова ( вона віддала  частину свого будинку для школи). Ця будівля  стояла   на  території   теперішньої колгоспної ферми.  З часом було побудовано нову  школу , недалеко від церкви.  Навчання проводилося переважно польською мовою. Як згадують свідки того часу  перед уроками завжди читали молитву( теж польською мовою), вивчали  польську історію, діяльність  польських державних діячів, вчили  напам’ять вірші. Під час Другої світової війни ця школа згоріла.

        Після визволення від  німецько – фашистських  загарбників, вже в лютому 1944 р.  запрацювала школа. Спочатку вчилися   в хатах селян, а пізніше з будинків громадян, які були репресовані  радянською владою, побудували школу. Знаходилася вона  за урочищем Ольос.

         Першими  вчителями були Куколович Софія Григорівна, Жабчик Кузьма Романович. Директором школи був призначений Кухарський Євген Михайлович.

         З 1946  до 1951 року школу очолювали такі директори, як Литвиненко В.О. та Коберник Н.І. В цей тяжкий післявоєнний  час   школу відвідує  мала кількість учнів, тому сформовано було  лише 4 класи. Вчителями працювали  С.Куколович, Г.Козловська, Н.Дударик, М.Сава, Ф.Гнененко, М.Гавриленко, М.Глушич, Г.Гордич, К.Корнієнко, І.Черненко.

       У 1950 році  початкова школа в Люхчі стає  семилітньою. В 1951 році школу очолює Браганець Іван Павлович. Як згадує колишній завуч  Божко Олена  Федорівна: «Приміщення  школи мало солом’яний дах. На клас було по дві гасові лампи. Замість парт були  довгі столи та дерев΄яні лави. Не вистачало підручників».

       З часом наповнюваність класів  збільшується, зростає кількість вчителів – предметників, збагачується  матеріально – технічна база школи. Для дітей, які в роки воєнного лихоліття  не були  залучені до навчального  процесу, створюються   класи для  малограмотних та мало писемних.

      У 1953 році  Люхчанська  школа  випускає свій перший  випуск (семилітки). Багато учнів  цього класу стали  відомими та шанованими людьми. Зокрема, Зозюк  Сазон Власович  протягом  1972 – 1980 року очолював Сарненський районний відділ освіти.

     З 1953 по 1962 рр. директором школи був Синекевич  Іполіт Макарович, уродженець Березнівського району, який у 1951 році був направлений працювати  в Люхчанську семилітню школу вчителем фізики і математики.

     З 22 жовтня 1962 р. школу очолює Жук Василь Панасович. Саме під час його керівництва в 1966 р. було побудовано нове приміщення школи та посаджено шкільний сад. В цьому ж році школа отримує статус середньої.

     Цікаво в той час проходило дозвілля учнів. Для молоді організовувались шкільні вечори, в народі їх називали просто «танцями», але після 23 год учням знаходитися в клубі заборонялося. Навіть під час літніх канікул учні мали певні доручення перед шкільним колективом: заготовляли насіння, допомагали місцевому колгоспу.

     Період   1970 – 1980 рр. в історії нашої школи був по-своєму цікавий.

     У цей час школу очолювали такі директори: Гунько Микола Якимович( 1974 -1980 рр.), Болкуневич Раїса Миколаївна(1980-1985 рр.), Оліфер  Віктор Володимирович ( 1985 -1989 рр.)

Гунько Микола Якимович народився 16 грудня 1935р. в с.Голишів Рівненського району. Почав свою трудову діяльність з Степанського райкому комсомолу в 1961р. З 1962р. до 1964р. працював директором школи с.Грушівка. В 1964р. переведений в Сарненський райком партії на посаду інструктора. З 1973р. призначений директором середньої Люхчанської школи, в якій працював до липня 1980р.

Болкуневич Раїса Миколаївна народилася 14 травня 1947р. в селі Гута-Перейма Сарненського району. Закінчивши Рівненський педагогічний інститут за спеціальністю «вчитель математики», в 1965 р. була направлена в Білятицьку восьмирічну школу. З 1974р. працює вчителем математики в Люхчанській школі. У 1980-1985рр. – директор школи.

Раїса Миколаївна нагороджена грамотами відділу освіти, обласного управління освіти, райдержадміністрації, районної ради, облдержадміністрації, Міністерства освіти, має почесне звання «Відмінник народної освіти України» та «Заслужений працівник освіти України».

     З 1985 до 1989 р. директором школи працює Оліфер Віктор Володимирович за фахом – вчитель фізики.

З лютого 1989 по 2016 рр. педагогічний колектив школи очолював Круглик Іван Васильович. Народився 28 лютого 1956 р. в с.Глушиця Сарненського району. Після закінчення школи вступив у Дубнівське педагогічне училище на спеціальність «вчитель початкових класів». У 1977 р. вступив у Луцький державний педагогічний інститут ім.. Лесі Українки на історичний факультет. Іван Васильович нагороджений грамотою та знаком «Відмінник освіти України»

     Із здобуттям Україною незалежності  великі надії покладали жителі села на відкриття нової школи. Старе приміщення не відповідало санітарно – технічним нормам. Наповнюваність класів зросла в декілька разів, діти навчались у дві зміни. Їдальня та майстерня знаходились  в приміщеннях поза школою, що створювало  певні незручності.

     Мрія  та сподівання на нову школу здійснились уже на 5 році  незалежності. В Люхчі було зведено  просторе  двоповерхове  приміщення одинадцятирічки. На урочистостях з нагоди свята були присутні багато гостей.

     Серед важливих подій двохтисячних важливо  відмітити, що у рамках  проекту « Рівний доступ до якісної освіти» 2009 року у Рівному відбулася урочиста  передача вісьмом районам області 16 шкільних автобусів, один з яких був наданий  нашій школі. Ключі від  автобуса були урочисто вручені тодішнім прем’єр – міністром України Ю.Тимошенко  директору школи І.Круглику. У 2010 році школа стала переможцем  районного конкурсу – огляду  готовності загальноосвітніх   закладів до роботи в 2010-2011 н. р.

     З 2016р. виконуючою обов’язки директора школи було назначено Сосюк Ольгу Іванівну. Ольга Іванівна народилася 28 січня 1974 р. в с.Люхча. В 1990р. закінчила 11 класів Люхчанської загальноосвітньої школи та вступила на факультет іноземної філології  Рівненського педагогічного інституту. У 1993р., ще бувши студенткою інституту, Ольга Іванівна розпочала свою трудову діяльність в Люхчанській загальноосвітній школі на посаді вчителя іноземної мови. У 2007р. Сосюк Ольгу Іванівну було переведено на посаду заступника директора школи з навчально-виховної роботи. З 2019р. Ольга Іванівна займає посаду директора школи.

       З метою дотримання норм Закону « Про освіту» в лютому 2019  рішенням Сарненської районної ради   Люхчанська ЗОШ І-ІІІ ст.  реорганізована  та перейменована  на опорний заклад « Люхчанський ліцей» з філіями  І ступеня в селі  Дубки та в селі Обірки.

          Впроваджуючи  Концепцію НУШ  наш  навчальний заклад долучився  до оновлення освітнього  середовища для учнів 1-4 класів, по – новому, згідно вимог НУШ,  облаштувавши  класні кімнати для учнів  .

Наскрізне застосування інформаційно – комунікаційних технологій  в освітньому процесі та в  управлінні закладом освіти неможливе без доступу  до мережі Інтернет. Тому в 2020 році  було забезпечено підключення  кожного  навчального кабінету  до мережі інтернет,

         Для розвитку  інформаційної компетентності  та медіаграмотності  здобувачів освіти, вивчення основ програмування, розвитку   алгоритмічного  мислення в нашому  освітньому закладі  в 2020 році  облаштовано  новий кабінет інформатики, який обладнано  новими меблями, інтерактивним дисплеєм, комплектом комп’ютерів, об’єднаних локальною мережею.

     Для формування  однієї з важливих  ключових компетентностей НУШ,  а саме обізнаності  та самовираження  у сфері культури. сприяючи  зовнішній самореалізації  здобувачів освіти в галузі мистецтва, адміністрацією закладу було прийнято рішення  про облаштування  кабінету хореографії, як центру формування мистецьких смаків, прагнення до здорового  способу життя та вміння працювати  задля власної освітньої траєкторії

      На сьогодні в опорному  закладі «Люхчанський ліцей» навчається 418 здобувачів освіти, працює 43 педагогічні працівники. В ліцеї обладнано 23 навчальні кабінети, спортивний і актовий зал, їдальня, бібліотека, майстерня. Здобувачі освіти нашого ліцею беруть активну участь в житті нашого освітнього закладу та представляють честь ліцею на районних, обласних, Всеукраїнських конкурсах, а також щодня ми всі разом наближаємо нашу перемогу, адже кожен, від найменшого до найстаршого, бере участь у волонтерській діяльності.